Ринитът се изразява във възпаление на носната лигавица и предизвиква кихане, сърбеж по кожата, запушване на носа. За жалост засяга и децата и бебетата.
Възпалителните ринити се разделят на няколко групи:
Сезонна хрема – това заболяване е характерно за групата на ринитите. Характеризира се с кихане, запушен нос и сърбеж по кожата. Най-характерните причини за развитие на заболяването са:
- Полени– плевели, треви и дървета. Ако причината за възникване на заболяването са полените, то алергичният ринит се наблюдава предимно през пролетта. През този сезон има най- голяма разнообразие от полени, които могат да предизвикат алергична реакция в организма. Най-често срещаните алергии са предизвикани от бряст, дъб, кедър, див пелин, киселец, живовляк и други.
- Плесени. Атмосферата може да благоприятства развитието на плесени в дома. Това може да предизвика и целогодишен алергичен ринит.
- Домашни любимци. Най- характерни са алергичните реакции предизвикани от кучета и котки.
- Хлебарки.
- Работната среда– могат да се предизвикат от средата на работното място.
- Гризачи.
Най-засегнати са професиите – лаборанти, фермери и ветеринарни лекари. Причината за наличие на алергични реакции са най-често в дома, на работата или в ежедневието.
Професионален алергичен ринит – алергените, причиняващи неприятните реакции в организма, са на работното място.
Симптоми
Най- често срещаните симптоми при алергичен ринит са:
- Често кихане.
- Сърбеж по кожата и очите.
- Сълзене на очите.
- Бистра секреция от носа.
Симптомите могат да се появят за определен сезон или за цялата година в зависимост от видът на алергичния ринит.
Диагноза
Не е изяснено напълно от науката точната причина за развитие на болестта. Поставянето на диагноза може да бъде по следните начини:
- Лабораторни изследвания. Най- разпространени са кожните тестове. Методът представлява нанасяне на алерген върху кожата. До 15 минути се появява свръхчувствителност на кожата. Свръхчувствителността на кожата се изразява в зачервяване.
- Нивата на имуглобулин Е. Това е другият метод за лабораторни изследвания, който се характеризира в това, че измерва количеството имуглобулин Е в кръвта. Твърди се, че хората с алергичен ринит имат повишено наличие на имуглобулин Е. Достоверността му се поставя под съмнение, защото около 50% от болните имат нормални нива на веществото.алергичен ринит симптоми.
- Риноскопия – изследване на носната кухина чрез спекулум. Чрез този метод се откриват полипи по носа, изкривяване на носната преграда и други.
Лечение
Лечението срещу алергичните ренити се състои в няколко елемента:
- Избягване на полени. Трудно може да се избегнат полените, защото те се разпространяват много лесно в околната среда. През топлите дни е препоръчително да се избягват разходките. Наситеността на полените е най-висока в топлите дни.
- Използване на лекарства. Най-често използваното лечение на заболяването е чрез антихистаминови и лекарства отпушващи носа. При сълзене на очите се прилагат антихистаминови капки за очи.
- Имунотерапия. Извършва се чрез повишаване на дозите на определен алерген. Много добър ефект се постига при алергии предизвикани от полени и домашни любимци. Дълъг процес и подобрението е до 12 месеца след употребата на този метод. Но този метод крие и рискове – може да доведе до по-тежки алергични процеси.
- Хомеопатия. Препоръчват се различни медикаменти – сабадила, еуфразия, луфа, алиум цепа, натриум хлоратум и други. За най-добрият избор за вас задължително се консултирайте с лекар.
Един отговор на “Алергични ринити – диагностика, симптоми и лечение”
За жалост, така наречената сенна хрема е все по-често срещана в днешно време. Замислете се в какви условия живеем…